Aeg on välja võtta eurokalkulaatorid ja neid veidi tuunida.

2024. aastal hakkab Eestis kehtima 22% käibemaks senise 20% asemel. Inimesed on vahepeal ära harjunud lihtsa käibemaksu arvutamisega, kus sa võtad käibemaksuta hinna, jagad viiega ja korrutad kuuega. Nüüd läheb see peastarvutus mõnevõrra keerulisemaks.
Elektroonikute grupis keegi küsis, et kuidas eurokalkulaatoril käibemaksu muuta sai. Õpetused selle kohta olevat netiavarustest kadunud. Mina ei teadnud üldse, et selline võimalus oleks kunagi olnud.
Küll aga meenus, et 13 aastat tagasi oli uudiseid, kus inimesed olid saanud vale kursiga kalkulaatoreid.
Mõtlesin siis asja lähemalt uurida. Õnneks oli mul üks kalkulaator alles. Ühe olin vahepeal ära lammutanud ilusate nuppude saamiseks.
2010. aastal nende kalkulaatorite saamine oli ka omaette kunst. Eesti Post ei tahtnud neid kuidagi meie tänava kortermajadesse tuua. Kõigepealt väideti, et kohusetundlik töötaja on need sellele tänavale toonud, siis aga väideti, et see tänav ei ole veel reklaami veo piirkonnas (postkastid olid samas pidevalt reklaami täis), siis lubati 2011. aasta alguseks tuua ja siis lubati veel korra ja lõpuks tulidki ilmselt kõige viimasest laojäägist, siis kui euro oli siin juba ainsaks kehtivaks valuutaks saanud.
Ja siis ei tahtnud neid enam keegi. See on nagu meil seagripi- ja koroonavaktsiinidega – alguses ei anta suurimatele soovijatele ja pärast ei taha ka nemad.

Nii, võtsin siis kalkulaatori lahti ja trükkplaadi tagaküljelt märkasin nüüd kohe, et seal on rivis mõned justkui testimise padid. Ma vabandan elektroonikute ees, aga hobilisena ei ole ma kõiki termineid eesti keeles selgeks saanud. Igatahes olid need sellised lähestikku poolringid, mõned neist olid peene rajaga ühenduses. Ma olin kohe kindel, et kui ma mõne läbi lõikan või ühendan, siis kurss või midagi igatahes muutub. Proovisin, ja tuligi erinevaid kursse. Kuus erinevat ühendust, ehk 6 bitti, see pidanuks andma 64 erinevat kombinatsiooni. Otsustasin need kõik üles kirjutada. Peale iga proovimist tuli patarei lahti ühendada, muidu uut kurssi ei kuvanud. Ahaa! Kiip hoiab kurssi mälus ja loeb selles sisse vaid alglaadimisel. Mugavamaks toimetamiseks jootsin patarei eest ära, juhtmetega ja lüliti vahele. Lisasin esimese biti valimiseks vana hiirest tulnud lüliti ja 2.-3. biti jaoks vedasin pinnid ja jumperid. Midagi mugavamat oma elektroonikaromu kastist ei leidnud. Ülejäänud ühendused otsustasin jooksvalt lahti ja kinni joota. Hakkasin kursse järjest süstemaatiliselt kirja panema.

Kohe selgus, et 5. bitt on ebaoluline. Jäigi vähem jootmist. Saadud kursse googeldades leidsin neile vasted ja panin tabelisse kirja. Ning kui ma googeldasin veel tundmatuid kursse, leidsin lõpuks ühe päris hea dokumendi kalkulaatori skeemidega, mis küll ei olnud täpselt sama mudeli oma, aga piisavalt sarnane. Veendusin, et minu saadud kursid olid õiged ja bittidele vastavad.

Lisaks leidsin dokumendist juhendi kursi seadistamiseks, aga minu eurokalkulaatori trükkplaadil ei olnud SET nupu kohta mingit jälge nagu tollel skeemil. Samas olin üsna veendunud, et see on sama kiip ja kui õiged rajad kätte saan, siis saab sinna mingi nupu vahele lisada. Oligi nii, et SET nupu pidi ühendama rada, mis tuli nuppude 0, 4, 7 ja teine, mis tuli EEK, KURSS ja EURO nuppude juurest.

Tegin trükkplaadi tagant õiged rajad mõnest kohast puhtaks ja jootsin tacktile lüliti ühe jala otse trükkplaadi serva, raja külge, teisele jalale vedasin juhtme. Korpuse esiküljele sulatasin kolviga pisikese augu. Aga nii kui ma korpuse testimiseks kokku panin ja nuppu vajutasin, murdsin lüliti trükkplaadilt koos rajaga lahti. Algaja viga. Parandasin raja ja ka teisele jalale juhtme. Natuke panin seinanätsu lüliti paigalhoidmiseks. Korpus kokku ja valma.


Kursi sisestamiseks on vaja lihtsalt trükkida sobiv number ja SET nupp millegi peenikesega korraks alla vajutada. Kurss jääb meelde senikauaks kuni patarei on ühendatud. Sisseehitatud kurssidest tõenäoliselt mingit kasu ei ole ja muuta neid ei saa.
Skeemi järgi võiks sellel kiibil olla isegi ka mälufunktsioon, aga kuna display peal M tähe kohta füüsiliselt ei ole, siis ma ei hakanud seda isegi katsetama.

Head arvutamist!